Giuseppe Filippi

 

Giuseppe Filippi

  • Översikt
  • Info & länkar
  • Bilder
  • Diskussion

View this page in English on Filmanic

Giuseppe Filippi var en filmarbetare. Hen föddes i Montanera den 25 november 1865. Giuseppe Filippi dog 3 juni 1956, hen blev 90 år. Hen är känd för bland annat Bains de Diane (1896) och Le prince et la princesse de Naples (1897).

Denna biografi har genererats automatiskt av Filmanic (vår snälla lilla bot).

 
 

Listor & Nyheter

TMDb Film.nu använder sig av The Movie Database API (TMDb) för vissa funktioner, men är inte på något sätt stödd eller certifierad av TMDb.

Handlar denna sida om dig? Uppgifterna har vi helt eller delvis fått från The Movie Database (TMDb). Du kan begära att vi tar bort alla personuppgifter vi har om dig genom att skicka ett mail till oss och inkludera adressen till denna sida (URL). Förklara även vem du är, så vi vet att du är personen som denna sida handlar om. För att radera dina uppgifter från TMDb måste du kontakta dem separat.

Giuseppe Filippi

Född 1865-11-25 (160 år sedan) i Montanera. Död 1956-06-03 (90 år).

Bilder på Giuseppe Filippi

Klicka på bilderna för att visa i full storlek

Dela din mening om Giuseppe Filippi?

Starta en diskussion om Giuseppe Filippi med dina vänner på Facebook eller Twitter!

Giuseppe Filippi

Biografi från Wikipedia

Giuseppe Filippi was one of the first camera operators of the Lumière brothers.

Innehåll från Wikipedia tillhandahålls enligt villkoren i Creative Commons (CC BY-SA 3.0).

×
×
×
×
×