Cultcorner-udda karameller
Terror i Tyskland
Cultcorner-udda karameller
Terror i Tyskland
Terror i Tyskland
Det något amatörmässiga namnet på rubriken åsyftar på det som jag lite skämtsamt döpt till etapp 2 på min Geek tour of Europe 2011
Om exakt 2 månader drar ännu ett happening igång, nämligen Europas enda renodlade skräckfilmsmässa: Weekend of horrors
http://www.weekendofhorrors.com/de/index.html
Då min ekonomi inte räcker till att dra på någon av alla mässor/konvent som hålls i USA & som dedikeras till renodlad skräck så har denna mässa funnits på min näthinna sedan ett bra tag tillbaka (längre än den tidigare nämnda mässan i Belgien)
Hade inte råd att dra på den senaste WOH-upplagan i höstas (Detta konvent hålls nämligen 2 gånger om året, på vår & höst) så varför inte köra på det nu? De gäster som är klara hittils (fler lär väl komma?):
George A Romero
Gary Busey
Jake Busey
Sid Haig
Derek Mears
John Carl Buechler
Tom Sizemore
Richard Roundtree
Eric Roberts
Lamberto Bava
Sergio Stivalleti
Bobby Rhodes
Danielle Harris
Ted Raimi
R.A Mihailoff
Marilyn Burns
Edwin Neal
Caroline Munro
Karando Mitsutake
och vem gömmer sig bakom det mystiska frågetecknet om inte:
Catriona McColl
Hade även tänkt ta med några filmer gästerna varit med i, men kanske inte behövs? Tar en evighet att skriva ned & sen finns det med på startsidan hehe
Ja, det här kommer nog utan tvekan vara något av det härligaste man får uppleva detta år! Jag ska gå över lik för att bli fotad och/eller få autografer av Romero & MacColl ! Utöver det skulle det inte sitta dumt med att bli förevigad på bild med Rhodes eller G Busey!
Massvis DVD-försäljare, filmvisningar, frågestund med gästerna, workshops, utställningar etc. Ett Mecka helt enkelt!
Flyg är klart liksom boende i Essen på hyfsat avstånd. Nu måste jag bara få tag i Guld eller Platina-biljett (efter att ha mailat med arrangören finns de tydligen FORTFARANDE kvar! Det är tummen upp det!)
Sällskap är ju välkommet, nån svensk skräcknörd som är villig att spendera några dagar bland nergågna brunkolsfabriker (de ligger såklart inte på gångavstånd men vi är fortfarande i Ruhr-området ;) så det så)