Mr Columbus filmhörna
Svensk film
Mr Columbus filmhörna
Svensk film
Svensk film
Det har skrivits spaltmeter om Svensk film i dagspressen,och speciellt idagarna...
'Tjejer kan inte göra bred och underhållande filmer' Sa Kjell Sundsvall. Håller med han till stor del..
Det finns såklart undantag som Helena Bergströms senaste 'Så olika' ...Lena Endre är mer proffsig än de flesta av de kvinnliga skådespelarna som kommenterat Kjells S uttalande faktiskt..
Lena Endre, 54:
– Det är mest män som håller på med polisfilmer, actionfilmer och sådant där. Men filminstitutet försöker ju få fler kvinnor att vilja regissera, att få fler kvinnor att våga vara chefer. Jag vet inte vad felet är – att vi är hemma och tar hand om barnen kanske? Vi kvinnor måste gå ihop och stötta varandra. Inte snacka så mycket, utan bara göra. (Utdrag fr.Aftonbladet)
Män ser mer film på bio också möjligtvis...Det omvända när det kommer till att läsa böcker..Något som är extra tråkigt för Svensk film är att Ingemar Bergmans spöke fortfarande går att se i de Svenska filmerna som ska vara 'seriösa' eller allvarliga..Luc Besson och Woddy Allen är MYCKET bättre i mina ögon!
Ingemar Bergmans filmer var så EXTREMT tråkiga och 'döda' filmer...Med ETT undantag: 'Fanny och Alexander'som fick en Oscar på 80-talet. Kjell Bergkvist är den enda som jag hörts säga vad han tycker om Ingemar Bergmans filmer:'Högtravande skit'! Leve Kjell Bergkvist!!