Om Film
Om Film
KON-TIKI // Storslaget äventyr. Biopremiär 2013-03-22
Ur filmen KON-TIKI. Nordisk film 2013
Thor Heyerdahl hade en teori att Polynesien har blivit befolkat från Sydamerika vilket är i motsats till vad övriga tror, nämligen att de kommit från Asien. För att bevisa att det var möjligt bestämde sig Thor för att utöva det han trodde i praktiken. Att göra en resa över Stilla havet på en flotte. Han åkte nästan 8000 kilometer på den enkla flotten gjord av balsaträ som han döpte efter solguden Kon-Tiki. Filmen Kon-Tiki är en skildring av vad som hände.
Kon-Tiki är en mycket bra film ifrån vårt grannland Norge. Starkt manus, otroligt vackert foto och bra skådespeleri det förstärks med den vackra musiken som passar väldigt bra i filmen. Jag gillar "Kon-Tiki". I början är det dock lite segt och killarna är för präktiga för att man skall kunna få någon känsla för dem. På slutet när konflikter är ett faktum och de börjar tära på varandra är den som mest intressant och man får verkligen känsla för killarna. Rekommenderar verkligen denna storslagna film som var nominerad för bästa utländska film under Oscars 2012.
ORIGINALTITEL: KON-TIKI
KATEGORI:Drama, Äventyr, Historia
LÄNGD: 1 Tim 59 Min
LAND: Norge, England, Danmark och Tyskland
TAL: Norska, Engelska, Svenska och Franska
ÅLDER: 11 År
DISTRIBUTÖR: Noridsk Film
BIOPREMIÄR:2013-03-22
Croodarna 3D // Familjefilm när den är som bäst. Biopremiär 2013-03-22
Ur filmen CROODARNA. 2013
Croodarna är en förhistorisk familj. De lämnar nästan aldrig sin grotta. De är mycket försiktiga. När de ändå tvingas att fly från sin grotta då deras värld håller på att förändras upptäcker de djur, växter och varelser som de aldrig tidigare sett. De får uppleva en resa de aldrig kommer att glömma på sin färd för att finna trygghet.
Detta är ett familjeäventyr som jag fullkomligt älskar! Äntligen en familjefilm som inte är skrikig eller våldsam. Det är ett spännande äventyr. Vi får följa familjen när de tvingas fly för att deras värld håller på att förändras. De upptäcker vackra men farliga platser som de aldrig har sett. Mycket fint animerat i en fantasifull miljö i 3D. Det är en underbar berättelse om att finna mod och att våga möta förändringar i livet. Jag såg den engelska versionen och älskar rösterna. Nicolas Cage som gör pappan Grug är fullkomligt lysande! Denna film passar stora som små. Hoppas ni går och ser Croodarna. Min första tanke när jag lämnade biosalongen var att jag vill se denna film igen. Svenska röster är Bl a Tommy Nilsson som gör Grugg.
ORIGINALTITEL: The Croods 3D
KATEGORI: Animerat, Äventyr, Komedi, Familjefilm
LÄNGD: 1 tim 38 min
LAND: USA
TAL: Eng tal eller Svenskt tal
ÅLDER: 7 år
DISTRIBUTÖR: Twentieth Century Fox
BIOPREMIÄR: 2013-03-22
Bäst före // Underhållande feelgood film. Biopremiär 2013-03-22
Ur filmen "Bäst före" Brasse Brännström, Kjell Bergqvist och Göran Ragnerstram. Svensk filmindustri 2013
Bosse, Lennart och Anders är tre herrar i övre medelåldern. De vinner en mindre summa på V75 och de bestämmer sig för att åka på en kryssning för att pigga upp tillvaron. Något de inte räknar med är att plötsligt dyker Anna och hennes mamma upp på båten, Anna är Bosses stora ungdomskärlek. Plötsligt sätts vännernas vänskap på prov.
Småcharmig Feelgood film om män som har någon ålders kris på gång. Kjell Bergqvist som spelar Lennart gör en lysande roll som kvinnornas charmör, med en någon övertro på sig själv. Det enda som stör mig lite är att det är musik med nästan hela tiden som utfyllnad. Dessutom känns det som om musiken ska tala om känslan mera i filmen än själva skådespeleriet. Men det är en film man ser och mår bra av för stunden, det finns ljusglimtar i Bäst före repliker som är charmigt och sitter naturligt. En film jag rekommenderar er att se.
ORIGINALTITEL: Bäst före
KATEGORI: Drama, Komedi
LÄNGD: 1 tim 40 min
LAND: Sverige
TAL: Svenska
ÅLDER: Barntillåten
DISTRIBUTÖR: Svensk filmindustri
BIOPREMIÄR: 2013-03-22
Broken // Skildrar vardagen i människors liv. Biopremär 2013-03-22
ur filmen Broken 11 åriga Skunk spelas av Eloise Laurence. NonStop Entertainment 2012
Skunk är en flicka som är 11 år. Hon bevittnar en misshandel på sin gata då dras hon in i en infekterad konflikt som successivt väver samman kvartersbornas livsöden.
Skådespelaren Tim Roth belönades med bronshästen för Bästa skådespelare på Stockholms filmfestival 2012. Musik av Blur sångaren Damon Albarn. Broken vann BUFF, svenska kyrkans filmpris 2012.
Film som skildrar vardagen hos familjer på ett naturligt och bra sätt. Ett drama om vardagsbekymmer som kommer upp i ljuset. Grannfejder och sjukdomar vävs ihop på ett spännande sätt. Filmen växer och från mitten och frammåt är den riktigt bra. Rekommenderar denna film. Väldigt bra manus och skådespeleri.
ORIGINALTITEL: Broken
KATEGORI: Drama
LÄNGD: 1 tim 31 min
LAND: England
TAL: Engelska
DISTRIBUTÖR: Nonstop Entertainment
BIOPREMIÄR: 2013-03-22
This is 40 // Gapig komedi om att få 40 års noja. Biopremiär 2013-03-22
Ur filmen this is 40. 2013
This is 40 är en uppföljare till På smällen. Vi får följa Pete och Frun Debbie tillsammans med deras döttrar i ett amerikanskt familjeliv.
Det är en film om äktenskapskris och åldersnoja. Vi får en inblick i ett nästan helt vanligt amerikansk familjeliv med upp och nedgångar som det finns i alla äktenskap. En skrikig komedi där Debbie har en förkärlek för fula ord. Det blir lite tröttsamt i längden att höra henne säga de fula orden i tid och otid. Lika tröttsamt som det är höra hennes noja över att bli 40 år. Då tycker jag mera om Pete hennes man, han är mera jordnära och är inte lika gapig och skrikig. Barnen till paret gör en fin insats och är rolig att se i deras naturliga syskon bråk. En komedi som inte föll mig i smaken alls för att den var för gapig, skrikig och enformig i manus. Det går att se denna film separat utan ha sett På smällen innan.
ORIGINALTITEL: This is 40
KATEGORI: Komedi
LÄNGD: 2 tim 10 min
LAND: USA
TAL: Komedi
ÅLDER: 7 År
DISTRIBUTÖR: United International Picture
BIOPREMIÄR: 2013-03-22
Bloggen “Om Film ” publiceras på Film.nu av Camilla Käller. Film.nu förhandsgranskar inte publicerat material i denna blogg, och tar därför inte ansvar för innehållet i den. Finner du något du anser vara olämpligt i denna blogg, ta gärna kontakt med oss.
Är detta din blogg? Uppdateringar kan tyvärr inte längre göras då Film.nu har avslutat denna bloggfunktion, och “Om Film ” finns endast kvar i arkivsyfte. Om du önskar radera bloggen, kontakta oss. Skriv i ditt mail att du vill radera din blogg och inkludera adressen (URL) till denna sida. Uppge även ditt namn samt det inloggningsnamn och lösenord du använde när du skapade bloggen på Film.nu.