Arkiv

Cannibal Zombiez Galore

Onsdagen 7 oktober visade Klubb super 8 Night of the Living Dead och Zombie Flesh Eaters på biograf Skandia i Stockholm.
 

Arkiv

Cannibal Zombiez Galore

Cannibal Zombiez Galore

Onsdagen 7 oktober visade Klubb super 8 Night of the Living Dead och Zombie Flesh Eaters på biograf Skandia i Stockholm.

Klubb super 8 startades hösten 97 och visar exploitation-film; skräck, science fiction, sexploitation, blaxploitation, deafsploitation...

De anordnade i våras Something Wierd filmfestival på Fågel Blå och i höst har de ett antal film evenemang på Skandia.

Night of the Living Dead av George A Romero från 1968 är en svartvit-lågbudgett-zombie-klassiker.

Det förekommer massmanslakt över delar av USA. Orsaken är strålning som läcker från en gammal satelit som återuppväcker de döda(?). Som återuppstånden (om man inte är Jesus) får man ett enormt sug på människokött. Folk ombeds stanna inne eller bege sig till räddningsstationer för att ungå de orkeslösa men hungriga zombiesarna (plural på zombie?). Några personer har funnit sin tillflykt i ett litet hus på landet där de murar in sig för att vänta på räddning.

En medelstor man står sig relativt bra mot en zombie för de är väldigt svaga, långsamma och lättantända. Problemet är att de är så många och så väldigt, väldigt ihärdiga. Det här är en zombie film man kan klara av även om man är aningens mesig och svår på slask.

Zombie Flesh Eaters av Lucio Fulci från 1979 handlar om en tjej vars pappa försvinner under mystika omständigheter på en söderhavsö. Hon och en reporter beger sig dit för att lösa gåtan. Ön är full av zombies och folk dör på löpande band. En läkare på ön som vill förstå det vetenskapliga bakom detta ovetenskapliga fenomen (det har tydligen någonting med voodoo att göra) har i alla fall klart för sig orsak och verkan. Skjuter man inte de som har dött av ett zombibett, i huvudet, så vaknar de upp som zombies.

Jag hade kramp i händerna, för jag kikade genom fingrarna filmen igenom. Zombiesarna äter upp struphuvudet på ett offer, genomborrar någon annans öga och huvud med en träpåle... helt enkelt lite köttig. Det finns en slagslmålscen mellan en zombie och en haj som är underbar. En skruvad "stora blå scen" som, trots att zombien tuggar lite på hajen, är riktigt trevlig.

21 oktober visar Klubb Super 8 "Devil Girl From Mars" och "Invasion of the Saucer Men".

Publicerad 1998-10-08

Senast uppdaterad 2004-04-29 15:30

Bilder från denna artikel
 
×