Elmas Filmblogg
Defend-OR !!
Elmas Filmblogg
Defend-OR !!
Defend-OR !!
hehe vart börjar man med denna film??
vart på middag hos syrran å hennes kille.. Defendor blev kvällens film.. Huvudrollen har woody Harrelson.
Det skall vara en komedi/crime/drama vilket stämmer för man vet inte om man skall skratta lr gråta..
Jag kunde nog inte ta denna film på allvar iaf.. i Början skrattar man som fan för att killen är lite överdriven och rolig i sin super hjälte-dräkt. Hans beteende är oxå väldigt roligt. Men närmare slutet på filmen får man reda på att han faktiskt är mentalt sjuk å då vill man ju bara gråta för då e de ju fan synd om han. Förstår inte riktigt tanken bakom filmen.. Man kan ju inte skratta åt nån som är psykiskt sjuk lr?? Hade dom däremot gjort en film om killens liv och gjort en drama av det hela hade det vart bättre.
Filmen handlar om defendor som klär ut sig till superhjälte och skall försöka bekämpa kriminaliteten själv mot de onda. Han skall även leta reda på nån som heter captain industry och döda han för att han dödade defendors mamma. På vägen dit träffar han en tjej som hjälper han lite och han sätter oxå dit en snut. Han blir själv både misshandlad och skjuten på kuppen men det stoppar han inte.
Så för att sammanfatta det hela man skrattar första halvan av filmen å vill gråta andra halvan. Jag tycker nog mest synd om killen i filmen..Kan inte riktigt placera den lr förklara bättre.. se den så förstår ni..
Puss puss
