Om Film
The Internetship // Wilson och Vaughn säkra kort i komedifilm. Biopremiär 2013-06-22
Om Film
The Internetship // Wilson och Vaughn säkra kort i komedifilm. Biopremiär 2013-06-22
The Internetship // Wilson och Vaughn säkra kort i komedifilm. Biopremiär 2013-06-22
Ur filmen The Internship Owen Wilson och Vincent Owen Wilson. Twentieth Centery Fox 2013
Två äldre säljare får sparken ifrån sina jobb. De söker praktikplatser på Google men inser snart att de är ”för”gammal och att de inte hängt med i utvecklingen. Men de lyckas trots att komma med i en grupp där vinsten är just arbete på jätteföretaget Google.
Betyg: FFF
Filmen får tre F för att det är en lättsamunder hållning i sommar kvällen. Den tillför dock inget som är nytt i filmsamanhang men det gör liksom inte något. Ibland är det rätt skönt att spela på säkra kort och Wilson och Vaughn är välkända inomkomedi genre.
Det här är egentligen en enda lång reklamfilm för gissa vad ... jo Google. Det som är bra med den är att det faktiskt inte känns som just reklam trots att syftet är rätt uppenbart. De har lyckats göra en familjekomedi som är snyggt förpackat i bästa amerikansk anda och humor. Visst känns filmen igen, och inget är nyskapande i sig, men de lyckas ändå få in rätt repliker och flyt, och jag sitter och småfnissar lite lagom lätt under filmens gång. Vincent Vaughn och Owen Wilson är säkra kort i komiker sammanhang. En film jag rekommenderar er att se i sommar.
ORIGINALTITEL: The Interneship
KATEGORI: Komedi
LÄNGD: 1tim 59min
LAND: USA
TAL: Engelska
ÅLDER: 7år
DISTRIBUTÖR: Twentieth Centery Fox
BIOPREMIÄR: 2013-06-22
Recenserad av Camilla Käller
