Alla nomineringar till den 93:e Oscarsgalan 2021

Nomineringarna är här! Med 10 nomineringar leder “Mank” årets Oscars-race. “Minari”, “Judas and the Black Messiah”, “Sound of Metal”, “The Trial of the Chicago 7”, “Nomadland” och “The Father” fick alla 6 nomineringar. Svenska Rickard Göransson och Fat Max Gsus är tillsammans med Savan Kotecha från USA nominerade för bästa originalsång – “Husavik” från filmen “Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga”.

Film.nu |

Idag tillkännagavs nomineringarna för den 93:e Oscarsgalan via livestream från London av skådespelaren Priyanka Chopra Jonas och sångaren och skådespelaren Nick Jonas. Den 93:e Oscarsgalan hålls söndagen den 25 april 2021, och kommer att sändas live i mer än 225 länder och territorier världen över.

Performance by an actor in a leading role

  • Riz Ahmed i “Sound of Metal”
  • Chadwick Boseman i “Ma Rainey’s Black Bottom”
  • Anthony Hopkins i “The Father”
  • Gary Oldman i “Mank”
  • Steven Yeun i “Minari”

Performance by an actor in a supporting role

  • Sacha Baron Cohen i “The Trial of the Chicago 7”
  • Daniel Kaluuya i “Judas and the Black Messiah”
  • Leslie Odom, Jr. i “One Night in Miami…”
  • Paul Raci i “Sound of Metal”
  • Lakeith Stanfield i “Judas and the Black Messiah”

Performance by an actress in a leading role

  • Viola Davis i “Ma Rainey’s Black Bottom”
  • Andra Day i “The United States vs. Billie Holiday”
  • Vanessa Kirby i “Pieces of a Woman”
  • Frances McDormand i “Nomadland”
  • Carey Mulligan i “Promising Young Woman”

Performance by an actress in a supporting role

  • Maria Bakalova i “Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan”
  • Glenn Close i “Hillbilly Elegy”
  • Olivia Colman i “The Father”
  • Amanda Seyfried i “Mank”
  • Yuh-Jung Youn i “Minari”

Best animated feature film of the year

  • “Onward” Dan Scanlon och Kori Rae
  • “Over the Moon” Glen Keane, Gennie Rim och Peilin Chou
  • “A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon” Richard Phelan, Will Becher och Paul Kewley
  • “Soul” Pete Docter och Dana Murray
  • “Wolfwalkers” Tomm Moore, Ross Stewart, Paul Young och Stéphan Roelants

Achievement in cinematography

  • “Judas and the Black Messiah” Sean Bobbitt
  • “Mank” Erik Messerschmidt
  • “News of the World” Dariusz Wolski
  • “Nomadland” Joshua James Richards
  • “The Trial of the Chicago 7” Phedon Papamichael

Achievement in costume design

  • “Emma” Alexandra Byrne
  • “Ma Rainey’s Black Bottom” Ann Roth
  • “Mank” Trish Summerville
  • “Mulan” Bina Daigeler
  • “Pinocchio” Massimo Cantini Parrini

Achievement in directing

  • “Another Round” Thomas Vinterberg
  • “Mank” David Fincher
  • “Minari” Lee Isaac Chung
  • “Nomadland” Chloé Zhao
  • “Promising Young Woman” Emerald Fennell

Best documentary feature

  • “Collective” Alexander Nanau och Bianca Oana
  • “Crip Camp” Nicole Newnham, Jim LeBrecht och Sara Bolder
  • “The Mole Agent” Maite Alberdi och Marcela Santibáñez
  • “My Octopus Teacher” Pippa Ehrlich, James Reed och Craig Foster
  • “Time” Garrett Bradley, Lauren Domino och Kellen Quinn

Best documentary short subject

  • “Colette” Anthony Giacchino och Alice Doyard
  • “A Concerto Is a Conversation” Ben Proudfoot och Kris Bowers
  • “Do Not Split” Anders Hammer och Charlotte Cook
  • “Hunger Ward” Skye Fitzgerald och Michael Scheuerman
  • “A Love Song for Latasha” Sophia Nahli Allison och Janice Duncan

Achievement in film editing

  • “The Father” Yorgos Lamprinos
  • “Nomadland” Chloé Zhao
  • “Promising Young Woman” Frédéric Thoraval
  • “Sound of Metal” Mikkel E. G. Nielsen
  • “The Trial of the Chicago 7” Alan Baumgarten

Best international feature film of the year

  • “Another Round” Denmark
  • “Better Days” Hong Kong
  • “Collective” Romania
  • “The Man Who Sold His Skin” Tunisia
  • “Quo Vadis, Aida?” Bosnia and Herzegovina

Achievement in makeup and hairstyling

  • “Emma” Marese Langan, Laura Allen och Claudia Stolze
  • “Hillbilly Elegy” Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle och Patricia Dehaney
  • “Ma Rainey’s Black Bottom” Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal och Jamika Wilson
  • “Mank” Gigi Williams, Kimberley Spiteri och Colleen LaBaff
  • “Pinocchio” Mark Coulier, Dalia Colli och Francesco Pegoretti

Achievement in music written for motion pictures (Original score)

  • “Da 5 Bloods” Terence Blanchard
  • “Mank” Trent Reznor och Atticus Ross
  • “Minari” Emile Mosseri
  • “News of the World” James Newton Howard
  • “Soul” Trent Reznor, Atticus Ross och Jon Batiste

Achievement in music written for motion pictures (Original song)

  • “Fight For You” from “Judas and the Black Messiah”
    Music by H.E.R. och Dernst Emile II; Lyric by H.E.R. och Tiara Thomas
  • “Hear My Voice” from “The Trial of the Chicago 7”
    Music by Daniel Pemberton; Lyric by Daniel Pemberton och Celeste Waite
  • “Husavik” from “Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga”
    Music och Lyric by Savan Kotecha, Fat Max Gsus och Rickard Göransson
  • “Io Sì (Seen)” from “The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)”
    Music by Diane Warren; Lyric by Diane Warren och Laura Pausini
  • “Speak Now” from “One Night in Miami…”
    Music och Lyric by Leslie Odom, Jr. och Sam Ashworth

Best motion picture of the year

  • “The Father” David Parfitt, Jean-Louis Livi och Philippe Carcassonne, Producers
  • “Judas and the Black Messiah” Shaka King, Charles D. King och Ryan Coogler, Producers
  • “Mank” Ceán Chaffin, Eric Roth och Douglas Urbanski, Producers
  • “Minari” Christina Oh, Producer
  • “Nomadland” Frances McDormand, Peter Spears, Mollye Asher, Dan Janvey och Chloé Zhao, Producers
  • “Promising Young Woman” Ben Browning, Ashley Fox, Emerald Fennell och Josey McNamara, Producers
  • “Sound of Metal” Bert Hamelinck och Sacha Ben Harroche, Producers
  • “The Trial of the Chicago 7” Marc Platt och Stuart Besser, Producers

Achievement in production design

  • “The Father” Production Design: Peter Francis; Set Decoration: Cathy Featherstone
  • “Ma Rainey’s Black Bottom” Production Design: Mark Ricker; Set Decoration: Karen O’Hara och Diana Stoughton
  • “Mank” Production Design: Donald Graham Burt; Set Decoration: Jan Pascale
  • “News of the World” Production Design: David Crank; Set Decoration: Elizabeth Keenan
  • “Tenet” Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Kathy Lucas

Best animated short film

  • “Burrow” Madeline Sharafian och Michael Capbarat
  • “Genius Loci” Adrien Mérigeau och Amaury Ovise
  • “If Anything Happens I Love You” Will McCormack och Michael Govier
  • “Opera” Erick Oh
  • “Yes-People” Gísli Darri Halldórsson och Arnar Gunnarsson

Best live action short film

  • “Feeling Through” Doug Roland och Susan Ruzenski
  • “The Letter Room” Elvira Lind och Sofia Sondervan
  • “The Present” Farah Nabulsi
  • “Two Distant Strangers” Travon Free och Martin Desmond Roe
  • “White Eye” Tomer Shushan och Shira Hochman

Achievement in sound

  • “Greyhound” Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders och David Wyman
  • “Mank” Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance och Drew Kunin
  • “News of the World” Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller och John Pritchett
  • “Soul” Ren Klyce, Coya Elliott och David Parker
  • “Sound of Metal” Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés och Phillip Bladh

Achievement in visual effects

  • “Love and Monsters” Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt och Brian Cox
  • “The Midnight Sky” Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon och David Watkins
  • “Mulan” Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury och Steve Ingram
  • “The One and Only Ivan” Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones och Santiago Colomo Martinez
  • “Tenet” Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley och Scott Fisher

Adapted screenplay

  • “Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan” Screenplay by Sacha Baron Cohen & Anthony Hines & Dan Swimer & Peter Baynham & Erica Rivinoja & Dan Mazer & Jena Friedman & Lee Kern; Story by Sacha Baron Cohen & Anthony Hines & Dan Swimer & Nina Pedrad
  • “The Father” Screenplay by Christopher Hampton och Florian Zeller
  • “Nomadland” Written for the screen by Chloé Zhao
  • “One Night in Miami…” Screenplay by Kemp Powers
  • “The White Tigers” Written for the screen by Ramin Bahrani

Original screenplay

  • “Judas and the Black Messiah” Screenplay by Will Berson & Shaka King; Story by Will Berson & Shaka King och Kenny Lucas & Keith Lucas
  • “Minari” Written by Lee Isaac Chung
  • “Promising Young Woman” Written by Emerald Fennell
  • “Sound of Metal” Screenplay by Darius Marder & Abraham Marder; Story by Darius Marder & Derek Cianfrance
  • “The Trial of the Chicago 7” Written by Aaron Sorkin

Leave a Comment

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *