Zombiekulten har fått en revival på senare år, inte minst här i Sverige där teater, performances och zombiewalks har avlöst varandra.
Kanske ligger en del av tjusningen i föreningen av något ytterst skrämmande och komiskt på samma gång. Zombien som en karikatyr av människan, dömd att drivas av ett enda begär, att stilla hungern med kött och blod taget i från det som zombien en gång var.
I romanen "Warm Bodies" av Isaac Marion utforskas zombien ur ett annat perspektiv och ges ett känsloliv. Här har zombien alla de karakteristika som de traditionellt har, men intelligensen och förmågan att känna är inte borta för alltid, utan vilar någonstans bakom den intetsägande, slöa blicken. Budskapet är att själen (och hjärnans kapacitet) kan lockas fram med hjälp av kärlek.
Upplägget och storyn gör sig bra på vita duken. Vi får följa den unga zombiekillen R (Nicholas Hoult) som missnöjt och planlöst vandrar runt med sina zombievänner på en flygplats. Han konstaterar att de allesammans är bleka, har dålig hållning och går outhärdligt långsamt. Något enstaka ord letar sig över deras läppar men annars är det grymtningar som gäller. "Egentligen borde jag inte deppa, vi är ju alla döda här", tänker han.
Här finns också de fruktade "beningarna", (rätt så fåniga datoranimerade skelett) som funderar ännu mindre på vad de sätter i sig, och som är vad zombien förvandlas till efter tag.
R vill ha ut något mer av livet. Han påminns om hur det är att vara människa när han äter människohjärna, då tankas den forna innehavarens känslor och minnen över till honom.
I en sammandrabbning mellan människor och zombies räddar han Julie (en tuff och kompetent Teresa Palmer). En osannolik vänskap växer fram och vi bjuds på en rad komiska scener när de försöker att förstå och efterlikna varandra. När vänskapen utvecklas till kärlek, blir R långsamt varmare och en måltavla för beningarna. Samtidigt leder Julies far (stramt spelad av John Malkovich) en armé som vill skjuta skallen av alla zombies och som knappast kommer godkänna Julies nya pojkvän...
Det här är en söt och humoristisk saga, en Romeo och Julia-berättelse med ett budskap om acceptans inför olikheter. Ett klart sevärt ungdomsdrama för dig som gillar romantik och/eller zombies.
Publicerad 2013-04-19
Listor & Nyheter
Ny sci-fi-serie: Alexander Skarsgård väcker starka känslor som “Murderbot”
Bäst på bio just nu: Här är de viktigaste filmpremiärerna i maj 2025
Film och TV – Vecka 17 2025: Din guide till veckans bästa premiärer • Se alla trailers här
Film och TV – Vecka 16 2025: Din guide till veckans bästa premiärer • Se alla trailers här
Film och TV – Vecka 15 2025: Din guide till veckans bästa premiärer • Se alla trailers här
Film och TV – Vecka 14 2025: Din guide till veckans bästa premiärer • Se alla trailers här
Pärlor från arkivet
Du kanske också är intresserad av
Mad Max: Fury Road
The Hunger Games: Mockingjay - Del 1
The Maze Runner
Maze Runner: The Scorch Trials
The Divergent Series: Insurgent
Apornas planet: Uppgörelsen
Trailers och klipp från “Warm bodies”
Warm bodies
Warm Bodies
98
2013
2013-02-01
35 000 000 (US-dollar)
Nordisk Film
2013-02-01
Dela din mening om “Warm bodies”