Howard var en mycket bestämd, intelligent och rik man, som alltid verkade få sin vilja igenom, oavsett om det gällde kakor, kvinnor eller moln. Han spelade till och med in en film på nytt bara för att kunna göra det med ljud, som på den tiden var något revolutionerande inom filmen. Filmen som hade titeln "Rymdens demoner" blev en succé och Howards biljett till Hollywood.
Samtidigt som han investerade pengar i och gjorde filmer satsade han också pengar på att utveckla och konstruera nya flygplan. Han köpte flygbolaget TWA och började konstruera det största planet i flygets historia. Inom både filmen och flyget stöter han många gånger på motstånd, och han får hela tiden kämpa för det han tror på, hans passion.
Även om Howard Hughes har bidragit till utvecklingen av två av 1900-talets största fenomen och hade ett minst sagt händelserikt liv är det ändå hans personlighet som fascinerar mest. Det är en personlighet med flera ansikten och kan därför ibland uppfattas som något motsägelsefull. Howard hade extrem bacillskräck och trivdes aldrig med mediehysterin kring sig själv, samtidigt var han orädd och äventyrlig. Trots sitt starka behov av ensamhet var han rädd för att vara ensam. Mycket i hans liv var en kamp mot honom själv, för trots att han var orädd och bestämd tvivlade han på sig själv. Hans sårbarhet är kopplad till barndomen, och det är det enda som känns förutsägbart i denna film.
Filmen som utspelar sig under Hollywoods glansdagar innehåller en rejäl dos glam, glitter och musik. Runt Howard får vi se en rad filmstjärnor, av vilka de viktigaste är Kathrine Hepburn och Ava Gardner, som porträtteras av Cate Blanchett och Kate Beckinsale, men även Gwen Stefani har en liten roll. Blanchett är klockren som Kathrine Hepburn och John C. Reilly övertygar som Howards närmaste och lojalaste medarbetare.
Den som lyser mest i filmen är ändå Leonardo DiCaprio som gör en helt fantastisk rolltolkning av denna lite egendomliga person och lyckas fånga alla Howards olika ansikten. Det känns äkta ända ut i fingerspetsarna. Howards passion för flygplan och film känns i varje filmruta. Han genomförde det andra trodde var omöjligt, hans enda hinder var han själv. Det här är en fascinerande film om en fascinerande person.
Publicerad 2005-01-21
Listor & Nyheter
Ny sci-fi-serie: Alexander Skarsgård väcker starka känslor som “Murderbot”
Bäst på bio just nu: Här är de viktigaste filmpremiärerna i maj 2025
Film och TV – Vecka 17 2025: Din guide till veckans bästa premiärer • Se alla trailers här
Film och TV – Vecka 16 2025: Din guide till veckans bästa premiärer • Se alla trailers här
Film och TV – Vecka 15 2025: Din guide till veckans bästa premiärer • Se alla trailers här
Film och TV – Vecka 14 2025: Din guide till veckans bästa premiärer • Se alla trailers här
Pärlor från arkivet
Du kanske också är intresserad av
Trailers och klipp från “The Aviator”
Trailer | YouTube
The Aviator | Official Trailer (HD) - Leonardo DiCaprio, Kate Beckinsale, Cate Blanchett | MIRAMAX | YouTube
The Aviator | Official Trailer (HD) - Leonardo DiCaprio, Kate Beckinsale, Cate Blanchett | MIRAMAX | YouTube
The Aviator | 'I Am Not For Sale' (HD) - Leonardo DiCaprio, Kate Beckinsale | MIRAMAX | YouTube
The Aviator | 'I Am Not For Sale' (HD) - Leonardo DiCaprio, Kate Beckinsale | MIRAMAX | YouTube
The Aviator | 'Nine Holes' (HD) - Leonardo DiCaprio, Cate Blanchett | MIRAMAX | YouTube
The Aviator | 'Nine Holes' (HD) - Leonardo DiCaprio, Cate Blanchett | MIRAMAX | YouTube
The Aviator | 'Slipped My Mind' (HD) - Leonardo DiCaprio, Cate Blanchett | MIRAMAX | YouTube
The Aviator | 'Slipped My Mind' (HD) - Leonardo DiCaprio, Cate Blanchett | MIRAMAX | YouTube
The Aviator | 'Too Much Howard Hughes’ (HD) - Leonardo DiCaprio, Cate Blanchett | MIRAMAX | YouTube
The Aviator
The Aviator
172
2004
2005-01-21
116 000 000 (US-dollar)
Sony pictures
2004-12-25
Dela din mening om “The Aviator”