Är det brittisk köksbänksrealism eller dansk dogma? Varken eller är det korta svaret. Red Road är ett samarbete mellan dansken Anders Thomas Jensen och den brittiska regissören Andrea Arnold. Filmen vann juryns stora pris i Cannes och har hyllats i brittisk media, förväntningarna är med andra ord rätt höga.
Det är en underlig film på många sätt, den utger sig för att vara en thriller men förvrids sakta till en karaktärsstudie och en gripande skildring av sorg. Vi får följa Jackie (Kate Dickie) som arbetar som CCTV-operatör (övervakningskameror alltså) i Glasgow. Hon ägnar dagarna åt att övervaka en nedgången förort genom sina skärmar och rapporterar incidenter till polisen. Så en dag ser hon en rödhårig man på sin skärm, en person från hennes förflutna som hon trodde satt i fängelse. Jackie börjar förfölja mannen, först genom sina övervakningskameror och senare till fots i utflykter som blir allt mer bisarra. Det visar sig att mannen bor i det monstruösa bostadskomplexet vid Red Road.
Red Road ger inga ledtrådar i onödan och ibland blir den nästan irriterande i dess snålhet med förklaringar av karaktärernas beteende. Samtidigt vet man aldrig riktigt var man har filmen, vilket är lite uppfriskande. Kate Dickie och Tony Curran är dessutom sjukt bra i huvudrollerna, trots att filmen har väldigt lite dialog tror man fullt och fast på deras karaktärer.
Red Road är en bra film och lever helt klart upp till mina förväntningar, den kräver trots det en viss ansträngning att ta sig igenom då den är rätt obehaglig och är kanske lite för lång. Jag ser fram emot att se nästa film i projektet.
Publicerad 2007-02-07
Listor & Nyheter
Bäst på bio just nu: Här är de viktigaste filmpremiärerna i maj 2025
Film och TV – Vecka 17 2025: Din guide till veckans bästa premiärer • Se alla trailers här
Film och TV – Vecka 16 2025: Din guide till veckans bästa premiärer • Se alla trailers här
Film och TV – Vecka 15 2025: Din guide till veckans bästa premiärer • Se alla trailers här
Film och TV – Vecka 14 2025: Din guide till veckans bästa premiärer • Se alla trailers här
Film och TV – Vecka 13 2025: Din guide till veckans bästa premiärer • Se alla trailers här
Pärlor från arkivet
Du kanske också är intresserad av
Trailers och klipp från “Red Road”
Red Road
Red Road
113
2006
2007-02-09
2006-05-20




























Dela din mening om “Red Road”