Rancid

En film som försöker vara lite för cool

James Haysons liv är ganska ruttet. Han är en skuldsatt författare, som hankar sig fram som frilansjournalist och telefonförsäljare. Några veckor tidigare har han på en klassåterförening mött några personer från sitt förflutna.

Rancid

En film som försöker vara lite för cool

En film som försöker vara lite för cool

  • Recension
  • Video
  • Filmteam
  • Bilder
  • Filmfakta
  • Diskussion
James Haysons liv är ganska ruttet. Han är en skuldsatt författare, som hankar sig fram som frilansjournalist och telefonförsäljare. Några veckor tidigare har han på en klassåterförening mött några personer från sitt förflutna.
Tummen ner!

Personerna, Andy Fell, spelad av Patrick Ersgård, är numera polis; hans ärkerival Crispin Klein och hans gamla kärlek, Monica Klein, som numera är Crispins fru. Dessa personer kommer på ett märkligt sätt att ha Haysons liv i sina händer, han blir en bricka i ett spel. Men överlever han bara natten har han en bra historia till en bok.

Rancid är en lite ovanlig film. De flesta av skådespelarna är från USA och handlingen utspelas helt och hållet i New York, men teamet bakom filmen kommer från Sverige och alla studioscener är inspelade i Stockholm. Hänger ni med!? Bakom filmen står bröderna Jack och Patrick Ersgård som för några år sedan gjorde "Jordgubbar med riktig mjölk". Tittar man noga känner man igen Pernilla August och Ola Norell i små roller.

Det här är en film som försöker vara väldigt mycket. Det är ett försök av en svensk regissör att göra en amerikansk thriller. Den försöker vara lite för cool för sitt eget bästa, vilket märks tydligt på alla specialeffekter man tagit till i stället för att lita till själva historien man vill berätta. Skådespeleriet är ok, men inte mer. Resultatet blir en amerikansk thriller, sedd genom svenska ögon. Men där till och med amerikanska b-thrillers håller måttet, halkar Rancid efter rejält och liknar till slut mest en dålig parodi.

Själva idén i sig, att göra en amerikansk thriller med ett svenskt produktionsteam, är väl ganska kul, men det lyckas inte denna gång. Filmen påminner lite om en såpa och sånt behöver man inte se på bio.

Publicerad 2005-01-01

 

Relaterade filmer

TMDb Film.nu använder sig av The Movie Database API (TMDb) för vissa funktioner, men är inte på något sätt stödd eller certifierad av TMDb.

Trailers och klipp från “Rancid”

Bilder från “Rancid”

Klicka på bilderna för att visa i full storlek

Säg vad du tycker om “Rancid”

Dela “Rancid” med dina vänner och starta en diskussion på Facebook eller Twitter!

Rancid

Originaltitel

Rancid

Speltid i minuter

108

Produktionsår

2004

Biopremiär i Sverige

2004-12-13

Produktionsland
Internationell premiär

2004-12-13

×
×
×