Huvudkaraktären Aviva är en 13-årig flicka som helst av allt vill bli gravid och ha ett eget barn. Hon spelas av flera olika skådespelare av olika åldrar och hudfärg. Det är en fascinerande film med det något deprimerande budskapet att en människa alltid kommer vara densamma, oavsett om hon ändrar sitt utseende eller sammanhang.
När Aviva blir gravid blir hon givetvis överlycklig och vill behålla barnet. Men föräldrarna känner inte direkt likadant. Avivas familj är av den liberala "pro choice"-typen, eller med ett svenskt perspektiv: normal. Avivas mamma, spelad av en förvånansvärt bra Ellen Barkin, övertygar till slut sin dotter om att hon ska göra en abort. Efter aborten rymmer hon hemifrån och hamnar till slut hos en ultra-kristen konservativ familj som tar hand om henne. Här är man givetvis "pro life", barnen lär sig bibeln utantill och man har till och med en dansgrupp som sjunger låtar om Jesus och mot abort, allt till pojkbandskomp.
Palindromes är en film om abort, pedofili och dubbelmoral. Solondz har gjort sig känd för att ta upp svår tematik i sina tidigare filmer Welcome to the Dollhouse, Happiness och Storytelling. Palindromes är verkligen inget undantag. Inom abortfrågan får båda lägren kritik i filmen. Dubbelmoralen av en "pro choice"-mamma som inte ger sin dotter något val, och "pro life"-anhängare som brukar våld och till och med mördar abortläkare går inte Solondz förbi. Men även om regissören själv inte vill säga sin personliga åsikt, är det inte så svårt att lista ut då han är en konstnärligt aktiv New Yorkare. Dessutom verkar den kristna högern i USA helt sakna självdistans eller förmåga till perspektiv, något som Todd Solondz verkligen besitter och visar flera prov på i Palindromes.
Tonen känns igen från Solondz tidigare filmer - det är långa tagningar, neutrala ansiktsuttryck och mörk humor i dialogen, oftast helt omedveten av de karaktärer som talar. Samtidigt som tempot ibland kan kännas lite långsamt är det ändå helt fascinerande att titta på. Greppet med att låta helt olika skådespelare spela samma karaktär känns lysande och passande. Jennifer Jason Leigh är den mest kända av dem som får porträttera Aviva. Det här är nog så långt från en feel good-film man kan komma, men till skillnad från de flesta sådana så är Palindromes riktigt bra och sevärd!
Publicerad 2004-11-24
Listor & Nyheter
Ny sci-fi-serie: Alexander Skarsgård väcker starka känslor som “Murderbot”
Bäst på bio just nu: Här är de viktigaste filmpremiärerna i maj 2025
Film och TV – Vecka 17 2025: Din guide till veckans bästa premiärer • Se alla trailers här
Film och TV – Vecka 16 2025: Din guide till veckans bästa premiärer • Se alla trailers här
Film och TV – Vecka 15 2025: Din guide till veckans bästa premiärer • Se alla trailers här
Film och TV – Vecka 14 2025: Din guide till veckans bästa premiärer • Se alla trailers här
Pärlor från arkivet
Trailers och klipp från “Palindromes”
Palindromes
Palindromes
100
2004
2005-01-21
Nonstop entertainment
2004-09-03
Dela din mening om “Palindromes”