Marley & Jag (2008)

Charmigt om människans bästa vän

Varför skaffa barn när du kan skaffa en hund? Det var exakt det paret Grogan gjorde. De anade dock inte att denna valp skulle ta dem med på ett långt äventyr.

Marley & Jag (2008)

Charmigt om människans bästa vän

Charmigt om människans bästa vän

  • Recension
  • Video
  • I rollerna
  • Filmteam
  • Bilder
  • Filmfakta
  • Diskussion
Varför skaffa barn när du kan skaffa en hund? Det var exakt det paret Grogan gjorde. De anade dock inte att denna valp skulle ta dem med på ett långt äventyr.
Tummen upp!

Filmen handlar om det gifta paret John (Owen Wilson) och Jennifer Grogan (Jennifer Aniston). Sedan dag ett har de följt Jennifers lista på saker hon vill uppfylla under sitt liv. Hon ville gifta sig med en snygg man, hon vill flytta någonstans varmt, skaffa sig ett boende, hitta bra jobb och sist men inte minst bli gravid.

Paret Grogan lyckas uppfylla de flesta punkterna på Jennifers lista; de gifter sig, flyttar till Miami, båda partnerna får bra journalistjobb och de köper sig ett mysigt och fint hus. Det finns dock en punkt kvar på Jennifers lista, som skrämmer John. Därför kommer han på en lösning. Varför önska sig ett barn när man kan skaffa sig en hund?

John beslutar sig för att ta saken i egna händer och köper en hund till frun som en tidig födelsedagspresent. Mrs Grogan faller för den söta valpen på en gång, som även visade sig vara köpt på rea. De vet dock inte är att den här söta lilla rea-valpen inte är som andra hundar; Marley är den typ av hund som gör som han vill och känner för. Vanligtvis brukar man kalla en hund "människans bästa vän", men när det gäller Marley blir han till en början människans värsta vän.

Åren går och hunden Marley växer och blir äldre och större, men något som börjar rinna ut är parets tålamod. Deras husdjur tar inte bara väldigt mycket tid utan även kolossalt mycket kraft och energi - något de båda har lite av.

"Marley & jag" är en mycket bra familjefilm - mysig, rolig och charmig på samma gång. Jennifer Aniston gör nog en av sina bättre roller i denna film, och för första gången tycker jag inte att det är besvärligt att se Owen Wilson på den vita duken.

Filmen utger sig för att handla om ett nygift par och deras hund, vilket till en början kan låta ganska töntigt. Men filmen är djupare än så, den berör ett flertal ämnen som många kan relatera till; vänskap, kärlek, döden, framtid, karriär och familj. Du kommer inte lämna biografen oberörd, och för hundälskare är detta ett måste.

Publicerad 2009-03-26

 

Listor & Nyheter

Du kanske också är intresserad av

TMDb Film.nu använder sig av The Movie Database API (TMDb) för vissa funktioner, men är inte på något sätt stödd eller certifierad av TMDb.

Trailers och klipp från “Marley & Jag”

Bilder från “Marley & Jag”

Klicka på bilderna för att visa i full storlek

Dela din mening om “Marley & Jag”

Dela “Marley & Jag” med dina vänner och starta en diskussion på Facebook eller Twitter!

Marley & Jag

Originaltitel

Marley & Me

Speltid i minuter

116

Produktionsår

2008

Biopremiär i Sverige

2009-03-27

Produktionsland

USA

Budget

60 (US-dollar)

Biodistribution i Sverige

20th Century Fox

Internationell premiär

2008-12-25

×
×
×