Hellboy (2004)

Svårt att få upp tummen för stor röd högerhand

Hellboy är hämtad från seriernas värld för att rädda världen, eller i alla fall New York, på film. Han är en gigantisk röd djävulsliknande varelse som rycker in för bekämpa monstren i den undre världen, när polisens egna resurser inte riktigt räcker till. En helt OK film tycker vår recensent, som ändå har svårt att ge tummen upp för Hellboy.

Hellboy (2004)

Svårt att få upp tummen för stor röd högerhand

Svårt att få upp tummen för stor röd högerhand

  • Recension
  • Video
  • I rollerna
  • Filmteam
  • Bilder
  • Filmfakta
  • Diskussion
Hellboy är hämtad från seriernas värld för att rädda världen, eller i alla fall New York, på film. Han är en gigantisk röd djävulsliknande varelse som rycker in för bekämpa monstren i den undre världen, när polisens egna resurser inte riktigt räcker till. En helt OK film tycker vår recensent, som ändå har svårt att ge tummen upp för Hellboy.
Tummen ner!

Tänk dig en gigantisk röd djävulsliknande varelse med en superstor högerhand. Han röker cigarr och brukar fila ner sina djävulshorn för att "passa in bättre". Där har du huvudpersonen (eller varelsen) i actionfilmen "Hellboy", baserad på en serietidning med samma namn. Jag har tyvärr inte läst serien, och kan därför inte kommentera hur bra man har lyckats visualisera originalidéerna. Men jag blev imponerad av just Hellboy (spelad av Ron Perlman, tillsammans med diverse masker och specialeffekter). Han ser oerhört verklig ut, och jag gissar att det är mer smink och mask än datorgrafik. Resten av filmen är tyvärr inte lika imponerande.

Handlingen i filmen går ut på att Hellboy är FBI:s hemliga vapen mot andra demoner och monster. Han, tillsammans med en fiskliknande varelse, bekämpar det onda när vanliga dödliga inte räcker till. Ganska snart in i filmen förstår vi att det är något extra farligt som har tagit sig in i vår värld, en typ av självkopierande monster som det snart finns väldigt många av. Det blir några feta actionscener när Hellboy slåss mot en sådan demon i New Yorks tunnelbana. Annars blir det ingen riktig spänning i filmen. Det är inte så att den är långtråkig eller värdelös, men man sitter mest där lite halvt nöjd filmen i genom.

Om Hellboy ser verklig ut, är monstren han slåss mot något av en besvikelse. De är uppenbarligen datorgjorda och ser så där plastiga ut som dataanimationer i film ofta gör. Även kärlekshistorien känns plastig - Hellboy har en crush på en ung kvinna som får saker att brinna när hon blir arg (spelad av Selma Blair). Stephen King, någon? Vi får aldrig riktigt reda på bakgrunden till deras relation utan det känns mest pålagt för att man måste ha lite romantik med. Ett annat problem är den unga FBI-agenten som vi ska identifiera oss med. I början av filmen blir han introducerad till Hellboy och det är genom honom som vi får lära oss hur det går till i filmens universum med monster och hemliga FBI-avdelningar. Han är dock väldigt ocharmig och bredvid Hellboy känns han givetvis bara tråkig. Tanken är kanske att det är denne man som ska vara filmens huvudperson, men jag vill bara se mer av Hellboy istället.

I kategorin Hollywood-popcornfilm är Hellboy egentligen helt OK. Men jag har ändå svårt att ge filmen tummen upp när det faktiskt går mycket bättre filmer på repertoaren som man kan lägga pengarna på. Men är du väldigt svag för det ockulta med medföljande estetik och gillar actionrullar där stora monster pucklar på varandra kanske detta ändå kan vara något för dig.

Publicerad 2004-08-16

 

Listor & Nyheter

Du kanske också är intresserad av

TMDb Film.nu använder sig av The Movie Database API (TMDb) för vissa funktioner, men är inte på något sätt stödd eller certifierad av TMDb.

Trailers och klipp från “Hellboy”

Bilder från “Hellboy”

Klicka på bilderna för att visa i full storlek

Dela din mening om “Hellboy”

Dela “Hellboy” med dina vänner och starta en diskussion på Facebook eller Twitter!

Äldre kommentarer

skämt?

e ju en riktigt bra rolig film. men men

nitram

2007-05-06 01:32:00

Har du skrivit en kommentar på denna sida och vill att vi tar bort ditt namn? Du kan begära att vi tar bort alla uppgifter vi har om dig genom att skicka ett mail till oss och inkludera adressen till denna sida (URL). Förklara även vem du är och kopiera texten från kommentaren ifråga i ditt mail.

Hellboy

Originaltitel

Hellboy

Speltid i minuter

132

Produktionsår

2004

Biopremiär i Sverige

2004-08-18

Produktionsland

USA

Budget

66 000 000 (US-dollar)

Biodistribution i Sverige

SF

Internationell premiär

2004-04-02

×
×
×