Eclipse (2010)

Eclipse saknar bett

En våldsam seriemördare härjar i Seattle och en ondskefull vampyr fortsätter sin jakt för att ta ut sin hämnd på Bella, som åter befinner sig omgiven av fara. Samtidigt tvingas hon att välja mellan sin älskade Edward och sin vänskap med Jacob.

Eclipse (2010)

Eclipse saknar bett

Eclipse saknar bett

  • Recension
  • Video
  • I rollerna
  • Filmteam
  • Bilder
  • Filmfakta
  • Diskussion
En våldsam seriemördare härjar i Seattle och en ondskefull vampyr fortsätter sin jakt för att ta ut sin hämnd på Bella, som åter befinner sig omgiven av fara. Samtidigt tvingas hon att välja mellan sin älskade Edward och sin vänskap med Jacob.
Tummen ner!

Bella och Edward kan inte ha sex. Risken är att Edward blir så kåt att han sliter henne i stycken. De kan hångla lite grann, men så fort Edwards stånd börjar pocka så måste de sluta. Man kan bara föreställa sig hur frustrerande detta måste vara för de båda, även jag som inte längre är tonåring kan förstå denna brännande könslusta. Stackars Edward. Stackars Bella. Och det så klart: stackars varulven Jakob, kärlekstriangelns tredje hörn. Han skulle lätt kunna ha djuriskt sex med Bella utan ett blodigt slutresultat. Men han får inte! Det är inte lätt att genomgå puberteten i monsterland idag. Som tur är har de andra saker än sex att tänka på.

I den tredje filmen i Twilight-sagan är Victoria fortfarande ute efter Bella, den här gången med en hel armé till sin hjälp. Team Edward och team Jakob tvingas skaka hand för att försvara sitt gemensamma intresse. Låter det actionfyllt? Nja, även om regissören David Slade presenterat detta som mer utav en film för "grabbarna" så känns tonen igen. Vibrerande läppar, bara bringor och ett hejdlöst velande. Ena sekunden är det Edward som gäller, andra sekunden tillåts Jakob sno åt sig en kyss. Det hade kunnat bli outhärdligt om det inte varit för den nytillkomna självdistanserade humorn. Som när Jakob dyker upp barbröstad för femtionde gången och Edward trött frågar Bella: "Äger han ens någon tröja?"

Det känns lite tråkigt att racka ner på en film som så många kommer att älska så jag tänker vara snäll. "Eclipse" når inte riktigt upp till den första filmens kvalitéer men går hand i hand med "New Moon" vilket varken är bra eller dåligt. Jag saknar dock bett, inom alla tänkbara områden. Kanske kan kommande "Breaking Dawn" åtgärda detta?

Publicerad 2010-06-30

 

Listor & Nyheter

Du kanske också är intresserad av

TMDb Film.nu använder sig av The Movie Database API (TMDb) för vissa funktioner, men är inte på något sätt stödd eller certifierad av TMDb.

Trailers och klipp från “Eclipse”

Bilder från “Eclipse”

Klicka på bilderna för att visa i full storlek

Dela din mening om “Eclipse”

Dela “Eclipse” med dina vänner och starta en diskussion på Facebook eller Twitter!

Äldre kommentarer

eclipse

Nu är ju jag ett riktigt fan av dessa filmer men jag älskade filmen :)

Felicia

2010-07-30 08:57:00

Har du skrivit en kommentar på denna sida och vill att vi tar bort ditt namn? Du kan begära att vi tar bort alla uppgifter vi har om dig genom att skicka ett mail till oss och inkludera adressen till denna sida (URL). Förklara även vem du är och kopiera texten från kommentaren ifråga i ditt mail.

Eclipse

Originaltitel

The Twilight Saga: Eclipse

Speltid i minuter

124

Produktionsår

2010

Biopremiär i Sverige

2010-06-30

Produktionsland

USA

Budget

65 000 000 (US-dollar)

Biodistribution i Sverige

Nordisk Film

Internationell premiär

2010-06-23

×
×
×