A piece of our life (2009)

En film som går över gränsen

Att livet inte är fullständigt, eller värt att leva, utan en partner att dela det med är ett vanligt tema inom film och annan konst. Desto ovanligare är det att paret består av två personer av samma kön, som i denna film.

A piece of our life (2009)

En film som går över gränsen

En film som går över gränsen

  • Recension
  • Video
  • I rollerna
  • Filmteam
  • Bilder
  • Filmfakta
  • Diskussion
Att livet inte är fullständigt, eller värt att leva, utan en partner att dela det med är ett vanligt tema inom film och annan konst. Desto ovanligare är det att paret består av två personer av samma kön, som i denna film.
Tummen ner!

Det finns vissa regissörer vars filmer kan vara deadpan eller offbeat, och det finns de som inte kan det. Jim Jarmusch och Wes Anderson tillhör den första kategorin. Momoko Andô, som ligger bakom denna film, tillhör den andra.

Haru är en karaktär som verkligen vill vara väldigt offbeat, hon ses ofta sitta tittandes, halvt frånvarande, förmodligen i en dagdröm om en bättre tillvaro. För den hon lever i filmens början är inte det hon vill ha. Hennes pojkvän bryr sig inte om henne och spenderar hellre tid tillsammans med en tjej i kortkort som han lovat göra slut med, men inte riktigt kommit dit än.

Som tur är träffar Haru en ny bekantskap på ett café. Riko är en öppensinnad tjej som pedagogiskt förklarar för Haru (och publiken) att det inte spelar någon roll ifall den man älskar är kvinna eller man. "Va! Är det möjligt?", utbrister Haru (men förhoppningsvis inte publiken). Filmen fortsätter sedan, i samma pedagogiska ton, att försöka bevisa Rikos tes, och självfallet slutar de, efter några mikrogräl, som ett lyckligt par. Men det är inte den enda sötsliskiga sensmoral filmen bär på. Riko arbetar dessutom med att tillverka proteser. Proteser som inte har någon funktion utöver den rent estetiska. Dessa proteser ska hjälpa människor att bli hela igen, ty att leva utan ett lillfinger är inte något som doktorn rekommenderar.

I dessa tider är det alltför lätt att vara politiskt inkorrekt, därför är det modigare att försöka vara politiskt korrekt. Men de finns f-n gränser. "A piece of our life" passerade den gränsen så fort regissören började skriva manus. Nu vet jag inte längre hur jag ska förhålla mig till politisk korrekthet kontra politisk inkorrekthet. Men en sak jag däremot är helt säker på är att en film som innehåller en läskflaska som kastas upp i luften och förvandlas till en datoranimerad duva med två huvuden måste få tumme ner.

Publicerad 2009-11-20

 

Listor & Nyheter

Du kanske också är intresserad av

TMDb Film.nu använder sig av The Movie Database API (TMDb) för vissa funktioner, men är inte på något sätt stödd eller certifierad av TMDb.

Medverkande skådespelare i “A piece of our life”

Bilder från “A piece of our life”

Klicka på bilderna för att visa i full storlek

Dela din mening om “A piece of our life”

Dela “A piece of our life” med dina vänner och starta en diskussion på Facebook eller Twitter!

A piece of our life

Originaltitel

Kakera

Speltid i minuter

107

Produktionsår

2009

Biopremiär i Sverige

2009-11-23

Produktionsland
Biodistribution i Sverige

Stockholms Filmfestival

Internationell premiär

2010-04-03

×
×
×