Manglehorn (2014)

You get one shot at life. Try not to miss

Manglehorn (2014)

You get one shot at life. Try not to miss

You get one shot at life. Try not to miss

  • Översikt
  • I rollerna
  • Filmteam
  • Filmfakta
  • Video
  • Bilder
  • Diskussion

View this page in English on Filmanic

Den åldrade och excentriske låssmeden A. J. Manglehorn uppfylls av sorg efter en förlorad kärlek, och det gör honom ont att han inte längre är den han en gång var. Filmen utforskar Manglehorns komplicerade inre, och hur han desperat försöker återfå kontakten med omvärlden.

"Manglehorn" tävlade om Guldlejonet vid filmfestivalen i Venedig förra året och är regissören David Gordon Greens ("Pineapple Express") återgång till sina indierötter. Huvudrollerna görs av Oscarvinnarna Al Pacino (Oscar för "En kvinnas doft") och Holly Hunter (Oscar för "Pianot"). Resultatet är ett lågmält och varmt drama med enastående skådespeleri.

 

Listor & Nyheter

TMDb Film.nu använder sig av The Movie Database API (TMDb) för vissa funktioner, men är inte på något sätt stödd eller certifierad av TMDb.

Bilder från “Manglehorn”

Klicka på bilderna för att visa i full storlek

Dela din mening om “Manglehorn”

Dela “Manglehorn” med dina vänner och starta en diskussion på Facebook eller Twitter!

Manglehorn

Originaltitel

Manglehorn

Speltid i minuter

97

Produktionsår

2014

Biopremiär i Sverige

2014-11-12

Produktionsbolag
Produktionsland

USA

Budget

4 000 000 (US-dollar)

Internationell premiär

2014-08-30

×
×