Tristram Shandy. Foto: Atlantic film

Vem är längst? Rob Brydon och Steve Coogan i Tristram Shandy. Foto: Atlantic film

Brittiska fnissattacker i komedipärla

Tristram Shandy hinner aldrig bli född i berättelsen om honom. Ändå är det han själv som berättar den. Låter det komplicerat? Det är inget man besväras av när man sitter i biofåtöljen och njuter av Tristram Shandy – a cock and bull story.
 
 
Tristram Shandy

Biopremiär 2006-04-21

Regi Michael Winterbottom

I rollerna Rob Brydon, Steve Coogan, Gillian Anderson, Jeremy Northam, Shirley Henderson, Keeley Hawes, Naomie Harris, Kelly Macdonald, Ian Hart, Stephen Fry m fl

Originaltitel A cock and bull story

Land Storbritannien

Produktionsår 2005

Längd 94 minuter

Biodistribution Atlantic film

Trailer Imdb WWW

 
Tristram Shandy0
Två skådespelare bråkar om vems namn som ska stå överst på rollistan och vems skoklackar som ska vara högst. Nästa stund utspelar sig ett 1700-talsdrama, där ett barn är på väg att födas. Barnet är Tristram Shandy, som själv berättar om sin stundande födelse. Skådespelarna är Steve Coogan och Rob Brydon (eller borde jag ha skrivit namnen i omvänd ordning?)

Det här är en film som har många dimensioner. Det är en film där ett antal skådespelare spelar sig själv, under en inspelning av ett historiskt drama, som de alla har roller i. The Life and opinions of Tristram Shandy, Gentleman är ett av Storbritanniens främsta litterära verk. Att göra film av historien har ansetts vara en omöjlighet då handlingen under romanens över 500 sidor egentligen kan rymmas på 30. Istället är boken ett sammelsurium av skvaller, hörsägen och vittnesmål som formar en underhållande skröna.

Parallellhandlingen, filminspelningen, utspelar sig i nutid. Filmteamets problem och rivaliteter känns dock inte alltför långt ifrån motsättningarna och händelserna i Tristrams liv. Här är också rykten och skvaller en viktig del av historien.

Steve Coogan, liksom de övriga skådespelarna, spelar fiktiva versioner av sig själva. Coogan beskrivs som den något överlägsne karriäristen som tar sig själv på lite för stort allvar. Han har också svårt att hålla sig till en och samma kvinna. Rykten om den verklige Coogan får plats i handlingen. Om de är sanna eller inte vet bara hans närmaste. Det ger filmen ytterligare en dimension.

Tristram Shandy lockar till flera skratt under sin gång, inga amerikanska gapskratt, snarare återkommande, brittiska fnissattacker. Regissören Michael Winterbottom visar åter på sin till synes oändliga mångsidighet. Från bitsk, politisk film (missa inte hans kommande The Road to Guantanamo) till futuristiskt drama (hans lysande Code 46, som förhoppningsvis kommer till svenska biografer snart) till ren underhållning, som i denna lilla pärla till komedi.
 

Vad vill du göra nu?

Dela på

Pusha
 

Kommentera recensionen!

Tipsa en kompis

Skriv en egen recension! Logga in eller bli medlem

 

Kommentarer

Kommentera recensionen!

 

Senaste filmrecensionerna

Dark shadows – 2012-05-11

The woman in black – 2012-04-27

The Avengers – 2012-04-27

21 Jump street – 2012-04-20

Project X - Hemmafesten – 2012-04-20

Kill list – 2012-04-19

The Hunger Games – 2012-03-23

Kvarteret Skatan reser till Laholm – 2012-03-15

Hugo Cabret – 2012-03-15

En fiende att dö för – 2012-03-15

Filmnyheter
Från medlemmarnas bloggar

 

 

Filmer på gång

Moonrise kingdom – Premiär 2012-06-06

Prometheus – Premiär 2012-06-01

What to expect – Premiär 2012-05-25

Barbara – Premiär 2012-08-10

Weekend – Premiär 2012-06-29

Källan – Premiär 2012-07-13

Take Shelter – Premiär 2012-05-25

Men in black III – Premiär 2012-05-23

Woody Allen: A Documentary – Premiär 2012-06-29

Babycall – Premiär 2012-05-18

På väg till Berlin?
Besök Berlinow.com för de bästa tipsen!

 

 

Jobb inom film och tv

CASTING FRAMFÖR LINSEN – 2012-04-18, 14:50:00