Strandvaskaren (och Club Dread). Foto: Bengt Wanselius

Rebecka Hemse som Sara och Daniel Larsson som Måns Foto: Bengt Wanselius

Svensk skräckis lyckas inte skrämma

För 100 år sedan inträffade en tragedi på internatskolan Hellestad. Tre elever mördades av en bonde från trakten, som sedan drunknade. Legenden säger att han går igen och spökar på skolan. Vår recensent har även sett amerikanska skräckisen Club Dream och drar paralleller. Ingen av filmerna lyckas dock imponera.
 
 
Strandvaskaren (och Club Dread)

Biopremiär 2004-10-15

Regi Mikael Håfström

I rollerna Rebecka Hemse, Jesper Salén, Kjell Bergqvist, Anders Ekborg, Rebecka Ferguson, Jenny Ulving, Daniel Larsson, Peter Eggers m fl

Originaltitel Strandvaskaren

Land Sverige

Produktionsår 2004

Längd 103 minuter

Biodistribution Colombia Tristar Films

Trailer Imdb WWW

 
Strandvaskaren (och Club Dread)0
En ung kvinna begår självmord mitt under skolans högtidsdag genom att hoppa från ett tak. Anledningen är att några av eleverna har trakasserat henne under en längre tid. Detta blir upptakten till en rad grymma händelser på skolan. Två nya elever anländer och med dem en serie blodiga mord. Är det den drunknande bondens vålnad, "strandvaskaren", som går igen eller är det en besinningslös mördare som härjar?

Det här är tänkt som en renodlad skräckfilm i äkta amerikansk highschool-anda. Till en början kan tyckas att regissören Mikael Håfström har lyckats, men ganska snart spårar det tyvärr ur. Det är varken roligt, spännande eller skrämmande. Skådespelarna är passande för formatet, men Håfström lyckas inte ta dem dit han borde. Det blir en massa springande i korridorer och källare, men den där riktiga skräckiskänslan infinner sig aldrig. Det enda upplyftande med Strandvaskaren är Rebecka Hemse, som spelar huvudrollen. Hon är duktig och trovärdig, men i det här fallet går det inte att bygga en hel film på en enda skådespelare.

Club Dread har stora likheter med Strandvaskaren. Filmen utspelar sig på en paradisö, ungefär som dem vi är vana att se i alla dokusåpor. Här är det fri sprit och sex som gäller. Det skämtas mycket kring dessa två nödvändigheter i filmen. Precis som i den svenska filmen finns det en legend – en hänsynslös vålnad spökar och mördar alla som beger sig in i djungeln. Ganska snart flyger huvuden och andra kroppsdelar till både höger och vänster.

Denna amerikanska film lyckas bättre än sin svenska konkurrent att hålla sig inom genren. Sex, mord och skrikande tjejer (och killar) avlöser varandra. Ett par klassiska svenskskämt hinns också med. Bitvis är det faktiskt lite underhållande, men inte heller denna skräckkomedi når några höjder. Slutuppgörelsen känns nästan identisk med Strandvaskaren, om än något mer komisk i denna film.

Fotnot: Club Dread ges ut på hyrvideo i Sverige den 24 november 2004. Uppgifterna i faktarutan gäller Strandvaskaren.
 

Vad vill du göra nu?

Dela på

Pusha
 

Kommentera recensionen!

Tipsa en kompis

Skriv en egen recension! Logga in eller bli medlem

 

Kommentarer

Hej n
Hej jag tycker att filmen strandvaskaren är jättebra den är min favoritfilm så
nu har jag börjat skriva fakta om den!

Camilla

2007-04-14 kl 13:59

strandvaskaskaren
Filmen Strandvaskaren är i nästan samma i Handling som Den Amerikanska Rysarfilmen Urban
Legends Final Cut Den är lika skrämmande som svenska strandvaskaren Man får
Nästan Hjärtklappning När Eleverna är Ensamma kvar på skolan på
natten Dem har sin Fest Det är mer äckligare när den Här Figuren med Masken som
tar sig inn på skolan Den filmen är lite Mer The Shining Utav stephen king Dem har Hjort
Filmen Frostbiten Med Vampyrer och Zombies i en nästan svensk filmversion När man sett
Filmen strandvaskaren Dem Berättar att Tre Elever Blev Mördade på skolan för
flera år sedan utav Erik skarp Dem skulle ha nästan spelat inn en Triller Drama film om
Händelserna på Hellestads internatskola om Erik skarp När han Blev Liemannen en
sån film skulle visa om hur allting Började när man sett strandvaskaren Den är
lite Blandning av filmerna Jag vet vad du Hjorde Förra sommaren Halloween Det är mycket
skräckfilmer som görs nu skådespelaren Kjell Bergkvist har spelat med i två
Rysarfilmer Besökarna strandvaskaren i Filmen Besökarna Brann deras Hus ner i slutet I
strandvaskaren Är Det mycket Blodiga Scener Hälsningar Daniel

Daniel

2006-11-07 kl 14:19

Kommentera recensionen!

 

Senaste filmrecensionerna

Dark shadows – 2012-05-11

The woman in black – 2012-04-27

The Avengers – 2012-04-27

21 Jump street – 2012-04-20

Project X - Hemmafesten – 2012-04-20

Kill list – 2012-04-19

The Hunger Games – 2012-03-23

Kvarteret Skatan reser till Laholm – 2012-03-15

Hugo Cabret – 2012-03-15

En fiende att dö för – 2012-03-15

Filmnyheter
Från medlemmarnas bloggar

 

 

Filmer på gång

Moonrise kingdom – Premiär 2012-06-06

Prometheus – Premiär 2012-06-01

What to expect – Premiär 2012-05-25

Barbara – Premiär 2012-08-10

Weekend – Premiär 2012-06-29

Källan – Premiär 2012-07-13

Take Shelter – Premiär 2012-05-25

Men in black III – Premiär 2012-05-23

Woody Allen: A Documentary – Premiär 2012-06-29

Babycall – Premiär 2012-05-18

På väg till Berlin?
Besök Berlinow.com för de bästa tipsen!

 

 

Jobb inom film och tv

CASTING FRAMFÖR LINSEN – 2012-04-18, 14:50:00