• Scener ur ett kändisskap. Foto: SF Film

    Linus Wahlgren och Örjan Ramberg i Scener ur ett kändisskap. Foto: SF Film

  • Scener ur ett kändisskap. Foto: SF Film

  • Scener ur ett kändisskap. Foto: SF Film

Uddlös fejkdokumentär

”The Office”-ambitioner till trots blir det buskisnivå när Linus Wahlgren gestaltar sig själv i denna sanslöst idéfattiga fejkdokumentär.
 
 
Scener ur ett kändisskap

Biopremiär 2009-07-17

Regi Christopher Panov, Christian Eklöw

Manus Christopher Panov, Christian Eklöw

I rollerna Linus Wahlgren, Fredrik Dolk, Josephine Bornebusch, Jonas Malmsjö, Örjan Ramberg, Jonas Karlsson, Pernilla Wahlgren

Originaltitel Scener ur ett kändisskap

Land Sverige

Produktionsår 2009

Längd 90 minuter

Biodistribution SF Film

Extern trailer Imdb

 
Scener ur ett kändisskap0
Man börjar sannerligen undra vad som egentligen försiggår på Svenska Filminstitutet. Är det ironi? Mutbrott? LSD? Vad är det egentligen som gör att de, år efter år, fördelar sina förvärvade pengar till den ena förskräckliga filmen efter den andra?

Ett färskt huvudbry är till exempel ”Scener ur ett kändisskap”, en fejkdokumentär där en respekterad kulturjournalist tvingas spela in en dokumentärfilm om Linus Wahlgren, riksbekant som äppelkäck revyskådis tillika Pernillas stomatolleende lillebror. Wahlgren inser att det här är hans chans till upprättelse inom kulturvärlden, och han bestämmer sig för att försöka ta sig in på Dramaten.

Bra satir är alltid underhållande, och det är inte upplägget i sig som ligger ”Scener ur ett kändisskap” så brutalt i fatet. Problemet är snarare att Linus Wahlgren lyckas ta udden av hela filmen genom att skådespela så fruktansvärt dåligt att det är omöjligt att distingera allvar från komik. Är det meningen att Wahlgren ska framställas som innehavare av en dold skådespelartalang, eller är det tänkt att filmens föraktfulla kulturetablissemang ska få vatten på sin kvarn när han snavar runt kring Nybrogatan? Jag har faktiskt ingen aning.

De komiska poängerna plockas på billigast möjliga vis. Det skämtas friskt om fritidssnubblande buskisaktörer och Örjan Rambergs megalomani som om detta vore höjden av träffsäker sarkasm, snarare än en harmlös nick till det allmänna kritikerföraktet och till de medverkande Dramaten-skådisarnas redan väletablerade egenkärlek. Men ärligt talat – finns det någon annan som tycker att det är roligt att Jonas Malmsjö bär manchesterkavaj och dricker rödvin? Gör du? Gör jag? Gör SFI?

Det är nog LSD ändå.
 

Vad vill du göra nu?

Dela på

Pusha
 

Kommentera recensionen!

Tipsa en kompis

Skriv en egen recension! Logga in eller bli medlem

 

Inga kommentarer

Kommentera recensionen!

 

Senaste filmrecensionerna

Dark shadows – 2012-05-11

The woman in black – 2012-04-27

The Avengers – 2012-04-27

21 Jump street – 2012-04-20

Project X - Hemmafesten – 2012-04-20

Kill list – 2012-04-19

The Hunger Games – 2012-03-23

Kvarteret Skatan reser till Laholm – 2012-03-15

Hugo Cabret – 2012-03-15

En fiende att dö för – 2012-03-15

Filmnyheter
Från medlemmarnas bloggar

 

 

Filmer på gång

Moonrise kingdom – Premiär 2012-06-06

Prometheus – Premiär 2012-06-01

What to expect – Premiär 2012-05-25

Barbara – Premiär 2012-08-10

Weekend – Premiär 2012-06-29

Källan – Premiär 2012-07-13

Take Shelter – Premiär 2012-05-25

Men in black III – Premiär 2012-05-23

Woody Allen: A Documentary – Premiär 2012-06-29

Babycall – Premiär 2012-05-18

På väg till Berlin?
Besök Berlinow.com för de bästa tipsen!

 

 

Jobb inom film och tv

CASTING FRAMFÖR LINSEN – 2012-04-18, 14:50:00