• Into the wild. Foto: UIP

    Emile Hirsch i Into the wild Foto: UIP

  • Into the wild. Foto: UIP

  • Into the wild. Foto: UIP

  • Into the wild. Foto: UIP

  • Into the wild. Foto: UIP

Alaska, här kommer jag!

Våra drömmar kan se väldigt annorlunda ut när vi möter dem i verkligheten. Det här är Sean Penns filmatisering av Jon Krakauers prisbelönade bok ”Into the Wild”, om en man med en idé om en bättre värld.
 
 
Into the wild

Biopremiär 2008-03-14

Regi Sean Penn

I rollerna Emile Hirsch, Marcia Gay Harden, William Hurt, Catherine Keener, Vince Vaughn, Hal Holbrook m fl

Originaltitel Into the Wild

Land USA

Produktionsår 2007

Längd 148 minuter

Biodistribution UIP

Extern trailer Imdb WWW

 
Into the wild3
Christopher ”Chris” McCandless har en plan, han ska lämna allt som vår moderna värld har att erbjuda för att helt hänge sig åt vildmarken och den värld våra förfäder en gång vistades i. Det måste finnas en lycka som inte grundar sig i pengar och välfärd. Det här är historien om hans resa mot sitt mål och om hur drömmar kan se väldigt annorlunda ut när man möter dem i verkligheten.

Chris är 22 år gammal och har precis slutat college. Han har med bra betyg grundlagt en ganska lovande framtid som definitivt skulle glädja hans föräldrar som har högtflygande planer för sin son. Det de dock inte vet är att Chris sedan en tid bestämt sig för att han efter studenten tänker skänka bort alla sina pengar, klippa alla kontokort, bränna sitt pass, gå tillbaka till stenåldersstandard och flytta ut i Alaskas vildmark. De blir allt annat än nöjda när han faktiskt gör just detta. Sakta men säkert går Chris resa liftandes genom USA mot Alaska. Filmen handlar mer om personerna han möter och platserna han ser på väg mot sitt mål.

Alla har vi nog någon gång tänkt på hur bisarr vår verklighet ibland kan te sig. Allt omkring oss styrs av pengar och vi får hela tiden veta av andra vad vi måste göra för att leva ett liv värt att levas. Det är inte sällan jag kan känna att jag behöver en paus, bara komma bort från allt och skydda min trötta hjärna från 2000-talet. Sean Penn är det som filmatiserat Jon Krakauers verklighetsbaserade bok om Christopher McCandless dröm och handling och han gör det bra. Berättandet sker med en sammanflätning av Chris liv i ödemarken och hur han tog sig dit. Det skapar en känsla av förståelse för filosofin han lever efter men samtidigt gör det att filmen blir mer av en berättelse än en upplevelse. Jag hade kanske velat att fokus skulle ligga lite mer på att visa den riktiga människan i Christopher och inte bara lysa upp hans ideologier.

Emile Hirsch (Alpha Dog, Lords of Dogtown) spelar huvudrollen. Han gör en solid tolkning men det saknas ändå någonting. Han ska ha en eloge för de fysiska uppoffringar han gör genom filmen, man blir så att säga inte tjockare av att leva på vildmarksdiet, men jag tycker helt enkelt att han inte riktigt klarar av att bära upp den här rollen. Jag tror att exempelvis Ben Foster hade gjort ett mycket bättre jobb.

Med det här sagt så finns det bara beröm kvar och jag rekommenderar den här filmen. Miljöerna är fantastiska och väl fångade på film och allt är ackompanjerat av musik skapad av Sean Penns bästa kompis Eddie Vedder, sångare i Pearl Jam. Filmen är även kantad av riktigt bra birollsprestationer med bland annat den Oscarsnominerade Hal Holbrook.
 

Vad vill du göra nu?

Dela på

Pusha
 

Kommentera recensionen!

Tipsa en kompis

Skriv en egen recension! Logga in eller bli medlem

 

Kommentarer

En underbar film. Själv tycker jag att huvudrollsinnehavaren gör ett mycket bra jobb. Har beställt boken som den baseras på, längtar efter att läsa! En film jag rekommenderar starkt!

anonym

2011-11-12 kl 19:56

Into the wild
medlemkom Detta är en av mina favorit filmer man blir tagen av den. verkligen ett mästerverk i mina ögon

jesperpetersson (medlem)

2008-03-16 kl 14:44

sean penss film,alaska..
en mycket bra och intensiiv film..sett också dokumentären om filmen,

monika vaahtera

2008-03-14 kl 19:19

Kommentera recensionen!

 

Senaste filmrecensionerna

Dark shadows – 2012-05-11

The woman in black – 2012-04-27

The Avengers – 2012-04-27

21 Jump street – 2012-04-20

Project X - Hemmafesten – 2012-04-20

Kill list – 2012-04-19

The Hunger Games – 2012-03-23

Kvarteret Skatan reser till Laholm – 2012-03-15

Hugo Cabret – 2012-03-15

En fiende att dö för – 2012-03-15

Filmnyheter
Från medlemmarnas bloggar

 

 

Filmer på gång

Moonrise kingdom – Premiär 2012-06-06

Prometheus – Premiär 2012-06-01

What to expect – Premiär 2012-05-25

Barbara – Premiär 2012-08-10

Weekend – Premiär 2012-06-29

Källan – Premiär 2012-07-13

Take Shelter – Premiär 2012-05-25

Men in black III – Premiär 2012-05-23

Woody Allen: A Documentary – Premiär 2012-06-29

Babycall – Premiär 2012-05-18

På väg till Berlin?
Besök Berlinow.com för de bästa tipsen!

 

 

Jobb inom film och tv

CASTING FRAMFÖR LINSEN – 2012-04-18, 14:50:00