Good night, and good luck. Foto: Scanbox

David Strathairn i Good night, and good luck. Foto: Scanbox

David Strathairn briljerar

Året är 1953 och USA befinner sig i en inrikespolitiskt laddad tid. Senator McCarthys häxjakt på kommunister håller på att nå sin kulmen. George Clooney återvänder som regissör (efter Confessions of a Dangerous Mind) med en svartvit jazzig film om en mörk epok i USA:s historia.
 
 
Good night, and good luck

Biopremiär 2006-03-24

Regi George Clooney

I rollerna David Strathairn, Robert Downey Jr, Patricia Clarkson, Ray Wise, Frank Langella, Jeff Daniels, George Clooney, Robert Downey Jr m fl

Originaltitel Good night, and good luck

Land USA

Produktionsår 2005

Längd 93 minuter

Biodistribution Scanbox Entertainment Sweden

Trailer Imdb WWW

 
Good night, and good luck0
Vi kan inte försvara friheten i andra länder genom att ge upp den här hemma.? Orden uttalas av filmens huvudperson Edward R. Murrow. Det är inte svårt att se att de lika gärna skulle kunna varit riktade till dagens amerikanska makthavare. För att undanröja alla tvivel om detta använder sig Murrow i filmen även av det nutida modeordet terror för att beskriva situationen.

Edward R. Murrow var en av USA:s stora nyhetsjournalister. Han spelas brilliant, med en lågmäld intensitet, av den tidigare birollsinnehavaren David Strathairn. Även Murrows antagonist, senator McCarthy, framställs trovärdigt och starkt. Inte så oväntat bör tilläggas, eftersom scenerna med McCarthy utgörs helt av autentiskt arkivmaterial. Detta grepp skapar autenticitet och fungerar utmärkt både dramaturgiskt och formmässigt.

Good night, and Good Luck är en minimalistisk och välgjord film som nästan enbart utspelar sig i Murrows TV-studio. Det svartvita fotot är snyggt och känns tidstypiskt men samtidigt modernt. Tror inte att jag någonsin sett så mycket cigarettrökande i en och samma film. Inklusive ett cigarettreklamsinslag i sin helhet. Kanske vill Clooney även här göra någon slags politisk poäng? Eller är det bara för att rök är snyggt i svartvit film?

I vilket fall så är det just i de raka politiska budskapen som framförs av Murrow själv som filmen hettar till. Hans avslutande utläggning om mediernas ansvar känns också den minst lika relevant i dagens kommersialiserade medievärld.

I övrigt så är dramaturgin inte rafflande och den poänglösa bihistorien med Robert Downey Jr. och hans fru kunde ha utelämnats. Men filmen håller mig ändå fångad i sin rökiga stämning och när den slutar, ganska abrupt, efter en och en halv timme, känns det som jag gärna hade kunnat tillbringa ytterligare en stund i Murrows sällskap.
 

Vad vill du göra nu?

Dela på

Pusha
 

Kommentera recensionen!

Tipsa en kompis

Skriv en egen recension! Logga in eller bli medlem

 

Kommentarer

Kommentera recensionen!

 

Senaste filmrecensionerna

Dark shadows – 2012-05-11

The woman in black – 2012-04-27

The Avengers – 2012-04-27

21 Jump street – 2012-04-20

Project X - Hemmafesten – 2012-04-20

Kill list – 2012-04-19

The Hunger Games – 2012-03-23

Kvarteret Skatan reser till Laholm – 2012-03-15

Hugo Cabret – 2012-03-15

En fiende att dö för – 2012-03-15

Filmnyheter
Från medlemmarnas bloggar

 

 

Filmer på gång

Moonrise kingdom – Premiär 2012-06-06

Prometheus – Premiär 2012-06-01

What to expect – Premiär 2012-05-25

Barbara – Premiär 2012-08-10

Weekend – Premiär 2012-06-29

Källan – Premiär 2012-07-13

Take Shelter – Premiär 2012-05-25

Men in black III – Premiär 2012-05-23

Woody Allen: A Documentary – Premiär 2012-06-29

Babycall – Premiär 2012-05-18

På väg till Berlin?
Besök Berlinow.com för de bästa tipsen!

 

 

Jobb inom film och tv

CASTING FRAMFÖR LINSEN – 2012-04-18, 14:50:00