De Utvalda. Foto: Twentieth Century Fox

Gene Hackman i De Utvalda. Foto: Twentieth Century Fox

Spännande om amerikansk rättsröta

De utvalda tar upp ett problem i det amerikanska rättssystemet – juryn. Den ska representera ett tvärsnitt av den amerikanska befolkningen, men det ligger mycket bakom urvalsprocessen. Mer än vad som är lagligt, om man får tro filmmakarna.
 
 
De Utvalda

Biopremiär 2004-03-05

Videopremiär 2004-07-21

Regi Gary Fleder

I rollerna John Cusack, Gene Hackman, Dustin Hoffman, Rachel Weisz, Bruce Davison, Bruce McGill, Jeremy Piven, Nick Searcy m fl

Originaltitel Runaway Jury

Land USA

Produktionsår 2003

Längd 127 minuter

Biodistribution Fox

Trailer Imdb

 
De Utvalda1
Jurykonsulten Rankin Fitch (spelad av Gene Hackman) kartlägger kandidaterna för jurytjänst i ett rättsmål mot vapenindustrin. Han, och hans stora stab, går minutsiöst tillväga. De fotograferar, filmar, tar reda på personliga hemligheter och till och med söker igenom bostäder i jakt på information. När det sedan är dags att välja den slutgiltiga juryn ger Rankin Fitch kommandon till försvarsadvokaten genom en dold hörsnäcka.
Wendell Rohr (Dustin Hoffman), som driver målet mot vapenindustrin och därmed står på den "goda" sidan, har inte några sådana raffinerade medel till sin hjälp.

Parallellt får vi följa en av jurykandidaterna, Nicholas Easter (John Cusack). Till en början tycks han vara en vanlig kille som gör allt för att slippa jurytjänst. När domaren märker detta blir han naturligtvis invald i juryn. Då tar historien en vändning. Nicholas Easter ville inte alls slippa jurytjänsten, istället har han och hans flickvän gjort allt för att han ska komma in i just den här juryn.

De utvalda är till en början rörig och känns något osammanhängande, men blir efter ett tag en mycket spännande film med flera överraskningar. Framförallt tar den upp ett angeläget problem. Hur mycket går det egentligen att manipulera det amerikanska rättssystemet?

För övrigt: Det händer inte så ofta att den "svenska" titeln är bättre än originaltiteln, men i det här fallet tycker jag faktiskt att de svenska titelmakarna har lyckats. Filmen handlar mer om hur juryn väljs ut än att den i ett skede blir isolerad från omvärlden, som titeln "Runaway jury" anspelar på.
 

Vad vill du göra nu?

Dela på

Pusha
 

Kommentera recensionen!

Tipsa en kompis

Skriv en egen recension! Logga in eller bli medlem

 

Kommentarer

Den engelska titeln
Själv tycker jag De utvalda dock låter lite för intetsägande, då det finns massor av filmer som heter något liknande. Sen tror jag att "Runaway jury" syftar på att rättsamhället inte har kontroll på juryn, den är "på rymmen" bort från idealet.

Markus L

2011-04-25 kl 11:21

Kommentera recensionen!

 

Senaste filmrecensionerna

Dark shadows – 2012-05-11

The woman in black – 2012-04-27

The Avengers – 2012-04-27

21 Jump street – 2012-04-20

Project X - Hemmafesten – 2012-04-20

Kill list – 2012-04-19

The Hunger Games – 2012-03-23

Kvarteret Skatan reser till Laholm – 2012-03-15

Hugo Cabret – 2012-03-15

En fiende att dö för – 2012-03-15

Filmnyheter
Från medlemmarnas bloggar

 

 

Filmer på gång

Moonrise kingdom – Premiär 2012-06-06

Prometheus – Premiär 2012-06-01

What to expect – Premiär 2012-05-25

Barbara – Premiär 2012-08-10

Weekend – Premiär 2012-06-29

Källan – Premiär 2012-07-13

Take Shelter – Premiär 2012-05-25

Men in black III – Premiär 2012-05-23

Woody Allen: A Documentary – Premiär 2012-06-29

Babycall – Premiär 2012-05-18

På väg till Berlin?
Besök Berlinow.com för de bästa tipsen!

 

 

Jobb inom film och tv

CASTING FRAMFÖR LINSEN – 2012-04-18, 14:50:00