Bröllopsprovet. Foto: Sandrew Metronome

John Krasinski, Robin Williams och Mandy Moore i Bröllopsprovet. Foto: Sandrew Metronome

Realistisk romantik i Bröllopsprovet

Alla förhållanden går igenom olika faser, vissa svårare än andra. Men många skulle nog inte orka med just den giftermålskurs som Ben och Sadie får stå ut med.
 
 
Bröllopsprovet

Biopremiär 2007-10-05

Regi Ken Kwapis

I rollerna Robin Williams, Mandy Moore, John Krasinski, Christine Taylor m fl

Originaltitel License to wed

Land USA

Produktionsår 2007

Längd 90 minuter

Biodistribution Sandrew Metronome

Trailer Imdb WWW

 
Bröllopsprovet1
Bröllopsprovet är en romantisk komedi som handlar om kärleksparet Ben Murphy och Sadie Jones. Man får följa paret igenom förhållandets olika stadier; första daten, första kärleksbekännelsen, samboperioden och sist men inte minst frieriet. Allt gick smidigt och det flöt på för det nyförlovade paret.

Vad Ben inte visste var att Sadie haft en dröm, enda sedan barnsben. En dröm om det ”perfekta” bröllopet som hon planerat in i minsta detalj. Sadie Jones har alltid sett sig själv och sin drömprins vigas i St. Augustines kyrka, den kyrka som hennes föräldrar vigdes i.

På grund av sin stora kärlek till Sadie, går Ben med på att följa hennes dröm och gifta sig i kyrkan, där pastor Frank ska viga dem. Det Ben inte vet är att pastor Frank är en väldigt speciell pastor, med höga krav på de par han viger. Efter många om och men går Ben och Sadie med på att följa det krav som pastorn ställer, vilket är att gå igenom en giftermålskurs. Ett val Ben snart kommer att ångra.

Filmen bröllopsprovet tar upp viktiga ämnen som giftermål och relationer och överöser det med humor i form av Robin Williams som spelar pastor Frank och ger filmen det lilla extra. En annan skådespelerska som växer i mina ögon är Mandy Moore, som här visar att hon har en skådespelartalang och inte bara ett vackert yttre.

Filmen är romantisk och underhållande, men framförallt realistisk. Många par går igenom liknande problem som Ben och Sadie, men alla får inte tillfället att delta i en giftermålskurs. Om det är något positivt eller negativt kan diskuteras.

Ett av de bästa sätten att nå fram till en publik är genom humor, och det tycker jag att den här filmen har lyckats med. En otroligt bra kombination av seriositet och komik.
 

Vad vill du göra nu?

Dela på

Pusha
 

Kommentera recensionen!

Tipsa en kompis

Skriv en egen recension! Logga in eller bli medlem

 

Kommentarer

En läsvärd recension
Dina recensioner förmedlar kärlek och respekt! So let's stop the war and watch this movie!
/Love Big M

En ung hippie!

2007-10-22 kl 00:55

Kommentera recensionen!

 

Senaste filmrecensionerna

Dark shadows – 2012-05-11

The woman in black – 2012-04-27

The Avengers – 2012-04-27

21 Jump street – 2012-04-20

Project X - Hemmafesten – 2012-04-20

Kill list – 2012-04-19

The Hunger Games – 2012-03-23

Kvarteret Skatan reser till Laholm – 2012-03-15

Hugo Cabret – 2012-03-15

En fiende att dö för – 2012-03-15

Filmnyheter
Från medlemmarnas bloggar

 

 

Filmer på gång

Moonrise kingdom – Premiär 2012-06-06

Prometheus – Premiär 2012-06-01

What to expect – Premiär 2012-05-25

Barbara – Premiär 2012-08-10

Weekend – Premiär 2012-06-29

Källan – Premiär 2012-07-13

Take Shelter – Premiär 2012-05-25

Men in black III – Premiär 2012-05-23

Woody Allen: A Documentary – Premiär 2012-06-29

Babycall – Premiär 2012-05-18

På väg till Berlin?
Besök Berlinow.com för de bästa tipsen!

 

 

Jobb inom film och tv

CASTING FRAMFÖR LINSEN – 2012-04-18, 14:50:00